Milyen víztisztítót válasszak? Útmutató kezdőknek.

Aki alaposabban átgondolja a vízfogyasztási szokásait, az felismerheti, hogy egy víztisztító rendszer jelentősen leegyszerűsítené a mindennapjait. Használatának számos előnye van, azonban fontos, hogy tudjuk, milyen készülékre van szükségünk. Ezek az eszközök kényelmesen, olcsón tisztítják meg a vizet, miközben óvják a környezetet, szemben az üveges vizek rendszeres vásárlásával. A tisztítónak semmi hátránya, kizárólag előnyöket lehet felsorolni. Egyszeri befektetés, tehát nem kellenek hozzá milliók és a karbantartásával sem sokat kell foglalkozni.

Milyen víztisztítót válasszak?

Aki eljutott odáig, hogy felismerte: szüksége van rá, abban felmerülhet a kérdés, hogy milyen vízszűrő rendszer válasszak. A piacon kapható több tucat készülék miatt azonban nem egyszerű a döntés. Ahogy minden más esetben, itt sem csak egy szempontot kell figyelembe venni. Összeszedtünk néhány dolgot, amelyeken végighaladva teljesebb képet kaphatunk az ajánlatokról. A víztisztító berendezések webshopos elérhetősége pedig lehetőséget ad arra, hogy ha további kérdéseink merülnek fel, akkor azokra mindenképpen választ kapjunk.

Honnan származik a csapból folyó víz?

Magyarországon jellemzően két helyről érkezik a víz a szolgáltatóktól. Az első a felszíni vizek, folyóvizek, míg a másik a fúrt kutak, amik felszín alattról érkező vizet hoznak. Előbbi esetében általában gyengébb a minőség, ahhoz, hogy megfelelően fogyasztható legyen, a szolgáltatónak meg kell tisztítania, el kell juttatnia a háztartásokba. Természetesen az ilyen forrásokból származó vizek is egészségesek, megfelelnek minden követelménynek, azonban nem mindegy, hogy mennyit és milyen gyakran fogyasztjuk.

A felszín alatti mélyebb kutak esetében azonban majdnem ásványvíz minőséget kapunk. Ilyenkor csak fertőtlenítésre van szükség, valamint persze eltávolítani a lebegő és úszkáló dolgokat. De ezeket egy víztisztítóval könnyedén meg lehet tenni.

Hányan használnánk a víztisztítót?

Nem mindegy az sem, hogy mekkora a család. Az egyszerűbb, csapra szerelhető megoldások felszerelése és karbantartása is egyszerűbb, nem kell hozzá semmilyen szervíz szolgáltatás. A beépíthető rendszerek esetében viszont már egy vízvezeték szerelőre lesz szükség, aki otthonosan mozog a teflonszalag és a tömítések világában. Ezeknek a szűrőknek az ápolása, a karbantartása szintén hasonló felkészültséget igényel.

Vannak fordított ozmózis rendszerűek is, amelyek esetében mind a beépítés, mind a karbantartás nagyobb odafigyelést igényel. Ezekhez kelleni fog mérőműszer, speciális fertőtlenítő és egyéb célszerszám. De természetesen léteznek online vagy az üzletekben kapható víztisztító kancsók is, amiket pedig aztán tényleg nem kell karbantartani. Kizárólag a szűrőt kell bennük néhány havonta cserélni.

Számos lehetőségünk van tehát arra, hogy otthon tisztítsuk meg a vizet, ezzel pedig időt, energiát és pénzt spóroljunk magunknak. Nem beszélve arról, hogy egy fenntarthatóbb és környezettudatosabb életet élhetünk.